Home - FAQ - Search - Memberlist - Usergroups - Register - Profile - Log in to check your private messages - Log in
 
Priprema za zimski san
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    mini club zagreb Forum Index -> Styling
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Dec 15, 2011 1:43 am    Post subject: Priprema za zimski san Reply with quote

Kako se bliži zima išao sam pripremiti Coopera za zimski san a s obzirom da sve ove proizvode koje koristim pa i puno više napokon možete nabaviti u autopraoni Auto Partes u zagrebu! Odlučio sam pofotkati neke faze i napisati koju riječ da približim taj proces onima koji se još nisu susreli sa korištenjem ovakvih proizvoda.

1. Pranje

Za početak najbitnije je da ne perete auto dok je izložen na suncu nego uvijek u hladu i po mogućnost dok nisu velike vručine jer će se pre brzo osušiti. u vodi ima jako puno minerala koji ostavljaju fleke po autu kada se voda osuši, a to ne želite.


Za pranje toplo preporučujem rukavicu od mikrofibre. Neki kažu da je možda čak i bolja rukavica od janječe vune ali s njom još nisam radio.


Ona ne samo da izvlači čestice prljavštine sa laka nego ih i uvlači u sebe tako da kada prolazite rukavicom po laku ne ostavljate nove ogrebotine od prljavštine. Upravo to je največi problem sa standardnim spužvama koje su smrt za lak.

Jako dobra metoda je pranje sa dvije kante - u jednoj je voda sa sapunicom, a u drugoj čista voda tako da nakon svakog prolaska rukavicom po laku u čistoj vodi isperete rukavicu i smanjujete rizik od grebanja laka česticama prljavštine sa rukavice.

Također bitno je da perete Minija odozgora prema dolje tj. od čišćih dijelova prema zmazanijim.
Kada perem Minija uvijek perem dio po dio, počinjem sa krovom, operem krov, isperem ga sa šlaufom pa potom isperem rukavicu u čistoj vodi i umočim u kantu sa šamponom. Nastavljam sa staklima, isperem sa šlaufom, isperem rukavicu pa u kantu sa šamponom i tako dio po dio - haubu i blatobrane, pa jedan bok pa drugi bok, guzicu pa prednji kraj koji je dosta kompliciran pogotovo na Cooperu sa 4 duga svijetla ispred maske. guzicu i prednji kraj ostavljam za kraj jer su najprljaviji.

Vrlo je važno da kada prelazite sa rukavicom po laku da najviše 2 puta pređete po jednom mjestu jer nema potrebe više puta prelaziti jer time samo trljate prljavštinu o lak koju ste pokupili rukavicom.


Trenutno koristim ovaj šampon i jako sam zadovoljan. imam ga već 2 godine i ovoliko mi traje.


za brisanje koristim ovaj ručnik od mikrofibre, hvata puno vode... zovu ga water magnet Smile

Uopče nije potrebno jako pritiskati ručnik o lak nego nježno prelaziti preko ili čak još bolje položiti rastvoren ručnik na auto i pustiti ga par sekundi da upije vodu. nakon što prebrišem cijeli Mini uvijek ostane malo kapljica od brisanja koje je jako teško prebrisati sa već mokrim ručnikom pa bi bilo idealno nježno preći cijeli auto sa suhim ručnikom.

2. Glina

Glina - ovo mi je najdraži dio jer sa minimalno napora dobijete nevjerovatan rezultat no pritom treba biti oprezan. Glina je dizajnirana da izvlači zapiknute čestice iz laka koji nakon gline postaje gladak kao staklo. nakon uklanjanja tih čestica znatno si olakšavate proces poliranja i voštanja.

Nakon pranja auto naizgled izgleda čisto, ali ako lagano rukom prođete po laku osjetiti ćete da je lak na nekim mjestima pikav. Ta hrapava zrnca koje osjetite su zapiknute čestice u laku koje je teško vidjeti golim okom. Da bi počistili lak od tih zrnaca moramo koristiti glinu jer nažalost pranjem i voskanjem nažalost ne možemo ukloniti ta zrnca.

Glina dolazi u obliku pločice koju presječem na 3 komada kako bi lakše sa njom radio. treba ju dobro zamjesiti, kao plastelin i u rukama ili u toploj vodi zagrijati da postane mekana. ja je obično zamjesim u kuglu koju potom razvučem u valjak pa ga spljoštim i dobijem pločicu.


Počinjem sa krovom pa prelazim na haubu i blatobrane pa bokove i na kraju guzicu Smile
jako je bitno da dok radite sa glinom imate izrazito mokru površinu tako da glina klizi cijelo vrijeme po laku. Također pošpricajte i samo glinu tako da je uvijek mokra. Za to se koristi ovaj quick detailer sa kojim prvo pošpricate lak...


...a onda po mokrom laku laganim potezima lijevo desno sa laganim pritiskom prstiju prelazite lak glinom otprilike 5-6 puta po jednom mjestu.


osjetiti ćete pod prstima kako glina izvlači zapiknute čestice prljavštine iz laka, ali i već nakon par prolazak možete vidjeti zmazanoću sa stražnje strane gline.


ako osjetite da glina zapinje po laku to znaći da je lak pre suh i morate ga pošpricati.


također ako osjetite grebanje to znači da je glina već previše zmazana kao na ovoj fotki gore. ovo je sadržaj sa gornjeg dijela desnog blatobrana!! ovako zmazanu glinu presavinite i nastavite raditi sa čistom stranom. super je što se glina može jako puno puta presavinuti i malo razvuči tako da dugo traje. no nemojte pretjerivati i previše puta koristiti jednu te istu glinu jer je puna svakakve zmazanoće koju ste izvukli iz laka.
jako pazite da glina ne padne na pod jer će se na nju zalijepiti hrpa smeća i nakon toga možete glinu baciti..


nakon glinanja prebrišete lak sa čistom krpom od mikrofibre. kao ova na fotki.

3. Poliranje

Poliranje je zapravo fino skidanje površinskoj sloja laka i ne pruža nikakvu zaštitu laka kao što mnogi kažu ili misle.
Poliranje je obavezno raditi u hladu nakon što je auto friško opran i hladan. Poliranje radim vrlo rijetko i to sa najfinijom polirkom jer nastojim čuvati lak pa nema niti potrebe za tim no ipak nakon 4 godine od lakiranja i ovaj lak je trebalo malo osvježiti.


u ovom slučaju sam koristio ultimate polish koji je zbilja nježan prema laku i daje odlične rezultate.


nanosim ga okruglom spužvicom. Preporučujem da uvijek koristite istu spužvicu za pojedini proizvod jer se spužva napije sadržajem i nije baš dobro da onda tu istu spužvicu od polirke korsitite npr za nanošenje voska. Poliram malim kružnim pokretima, bez nekog jačeg pritiska. dosta je bitno da se ne ostavi pre dugo polirka na laku jer ćete ju kasnije teže obrisati. za brisanje polirke također korsitim krpu od mikrofibre. prvo sa jednom stranom krpe prebrišete polirku a onda okrenete krpu na drugu stranu i lagano izglancate. i tako svaki put.


ovo je super za uklanjanje onih kružnih laganih ogrebotina koje vidite na svijetlu. sistem je isti kao sa polirkom - za ovo recimo koristim ovu spužvicu od mikrofibre. skidanje je isto kao i nakon poliranja.

4. Vosak

Vosak štiti lak od sunca, kiše, smeća, ma svega. vosak je zaštita laku i ako redovito nanosite vosak lak će duže trajati. kao npr. krema za ruke ili tijelo jer lak upija vosak u sebe i stvara zaštitni film.

Vosak se nikada ne nanosi na auto dok je vruč ili na suncu jer na visokim toplinama glavni sastojci voska isparavaju umjesto da se upiju u lak.


ovo mi je daleko najdraži proizvod i nakon ovog nanošenja voska sam potrošio prvu bočicu koja mi je trajala 3 i pol godine. vosak se nanosi spužvicom, kružnim potezima ali bez pritiska jer je cilj da lak upije vosak a ne da ga utrljate.


Već nakon recimo 10 minuta ga možete obrisati sa čistom krpom od mikrofibre, okrenete krpu i izglancate. Rezultat je fenomenalan, ali najviše kada prođete rukom po laku! Vosak je onaj koji daje onaj mokar dubok izgled laka. što je boja tamnija efekt je veći.

Ako primjetite da je negdje ostala neka masna fleka od polirke ili voska sa quick detailerom pošpricate i prebrišete i to je to.

5. Gume


tu nema puno filozofije. ovo je super gel koji fakat dugo traje. već 3 i pol godine i tek sam potrošiio pola...


...a tu mi pomaže i ova spužvica za nanošenje koja dolazi sa svojom kutijicom tako da zamažete gelom sve oko sebe nakon upotrebe. nanosi se isto kao i npr krema za cipele.

Ima tu još puno područja kao npr. stakla, krom, koža ili skaj, motorni prostor itd. ali o tome neću sada.


za krom sam počeo koristiti ovaj polish i pokazao se jako dobar za inox retrovizore, branike, čep tanka.. jako je fin i dobar za održavanje i glancanje. upravo ono za što je Purol pre agresivan jer ima pre grube čestice u sebi.

evo to je to od mene. ovo je trajalo jedan vikend i Cooper je sada spreman za zimski san.







laku noć! Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mojito minimal
Mini Owner


Joined: 27 Feb 2010
Age: 45

Mini: mk 3 terapeut custom,mk3 alan ford mini
Posts: 439
Location: dalmacija

PostPosted: Thu Dec 15, 2011 10:13 am    Post subject: Reply with quote

fino si ti to...svaka čast!
_________________
Built,not bought
Back to top
View user's profile Send private message
issigonis
Mini Owner


Joined: 20 Feb 2010
Age: 45

Mini: inno cooper 1300,inno cooper 1300export,Red Hot,MK3 1000,inno cooper 1300export(Seneffe)
Posts: 1536
Location: Novi Zagreb-Zagreb

PostPosted: Thu Dec 15, 2011 6:54 pm    Post subject: Reply with quote

*HI* *OK* Clapping Clapping Clapping
_________________
trt mrt smrt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kamenjarka



Joined: 25 Aug 2011
Age: 34

Mini: Rover Mini Cooper 1.3 Spi 1996
Posts: 157
Location: Sisak

PostPosted: Thu Dec 15, 2011 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Stvarno je sjajan... Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mean
Mini Owner


Joined: 27 Aug 2007
Age: 41

Mini: Bitanga :)
Posts: 288
Location: Novi Sad

PostPosted: Sat Dec 17, 2011 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Fantazija Cool
Kakve su im cene proizvoda?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gregor.tm
Mini Owner


Joined: 08 Jun 2007
Age: 51

Mini: MK1 traveller 66, mini turbo, ženin mini ;-), Elf, Spity,...
Posts: 998
Location: Maribor SLO

PostPosted: Sun Dec 18, 2011 9:44 am    Post subject: Reply with quote

ovo izgleda sjajno!!!!
bojim se da si napravio preveliku reklamu za Meguiar Wink
sve super osim kaj si me uplašio da to traje jedan vikend Embarassed
_________________
www.miniforum.si
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Fakin
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2007
Age: 44

Mini: 1000 '71, 1000 '76, Cooper S '71
Posts: 2034
Location: Zagreb

PostPosted: Sun Dec 18, 2011 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Nice! Good
Ima nekaj samo za aluminijske felge?
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Mat Black
Mini Owner


Joined: 25 Aug 2007


Posts: 536

PostPosted: Sun Dec 18, 2011 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

jesi li sa pračkom dežurao oko auta da nebi koja ptičica pljucnula
Paul Dalton bi se posramio da vidi tvoj auto Very Happy
http://www.youtube.com/watch?v=HNAmZPgcBzU
_________________
MINI mi je hrana
MINI mi je sisa materina
Back to top
View user's profile Send private message
gregor.tm
Mini Owner


Joined: 08 Jun 2007
Age: 51

Mini: MK1 traveller 66, mini turbo, ženin mini ;-), Elf, Spity,...
Posts: 998
Location: Maribor SLO

PostPosted: Sun Dec 18, 2011 9:19 pm    Post subject: Reply with quote

još jednom sam sve polako pročitao.
mislim da si osoba koja bi mogla pisati upostva za razne proizvode Crazy
super napisano i veoma stimulativno. več cijelo veče razmišljam o poliranju.

*HI*
_________________
www.miniforum.si
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Mon Dec 19, 2011 2:20 am    Post subject: Reply with quote

gregor.tm wrote:
još jednom sam sve polako pročitao.
mislim da si osoba koja bi mogla pisati upostva za razne proizvode Crazy
super napisano i veoma stimulativno. več cijelo veče razmišljam o poliranju.


drago mi je, to mi je i bio na neki način cilj da pokažem iz prve ruke kako oprati i održavati minija i pobudim svijest o tome Smile s time da sam amater u tome ali se trudim Smile naime kultura toga nažalost uopće ne postoji kod nas tako da se nigdje niti nisi mogao naučiti kako pravilno održavati auto. A onda pogledam nas sve koji toliko dugo sa toliko puno truda slažemo svoje miniće i onda ih naprosto ne održavamo i oni počnu propadati pa se čudimo. a da ne kažem koliko dobro izgleda auto nakon ovakvog tretmana.

super je ovaj filmić mat-black, ima hrpa filmića na youtubu o car detailngu i preporučujem pogledati Meguiarov web koji je prepun savjeta i filmića.

Mean- kako koji proivodi, neke stvari su zaista povoljne a neke dosta skupe. npr rukavica za pranje košta oko 100-110k tako nekako. to kupiš jednom i traje ti valjda 200 pranja. moraš samo paziti da ne pereš sa njom jako zmazane stvari ali opet možeš ju oprati pa si ok. Polir pasta košta recimo 150-180kn, voskovi su oko 250kn. ona ogromna pasta za poliranje inoxa i croma košta oko 110kn. nabere se to kada ideš sve skupa zbrajati ali to nisu stvari koje kupuješ odjednom nego malo po malo kroz godine a super je što stvarno sve dugo traje.

Kinfa - za felge imaju par proizvoda. ovo je za čišćenje - http://www.meguiars.com/en/automotive/products/g14324-hot-rimsreg-aluminum-wheel-cleaner/
a ovo za održavanje http://www.meguiars.com/en/automotive/products/g13508-hot-rimsreg-mag-aluminum-polish/
ima i ovo čudo. http://www.meguiars.com/en/automotive/products/g15308-hot-rims-all-metal-polish/
te njihove paste imaju nešto u sebi što aluminij upije pa onda ne oksidira i matira. pitanje je samo koliko često treba to mazati.

hvala svima *HI*
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Fakin
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2007
Age: 44

Mini: 1000 '71, 1000 '76, Cooper S '71
Posts: 2034
Location: Zagreb

PostPosted: Mon Dec 19, 2011 8:44 am    Post subject: Reply with quote

I svi Mequiars proizvodi se mogu kupiti u toj praoni?
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Mon Dec 19, 2011 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

imaju ih jako puno, ne znam imaju li sve, ali sam upravo skužio da imaju web sa svim proizvodima i cijenama!
http://www.partes.hr/index.php?page=katList&cat=05

ovo je možda dobro za to kaj tebi treba http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.525.007
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
K-not
Mini Owner


Joined: 02 Apr 2009

Mini: Inno 998 '70.,Inno 1275 '71.,Austin mini 1275 '71.,Rover mini MF '91
Posts: 160
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Dec 22, 2011 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Ja mislim da se ti i predobro kužiš u njihovu gamu proizvoda i načine na koje ih treba upotrebljavati, e da bi te mi hijerarhijski zaobišli odlaskom na njihovu radionu u praonu. Mogao bi ti to lijepo nama uživo ponoviti, evo, ako treba, ja ću donirati minija. Smile
A što još reći na temu: picajzle i pesja jajca... BLUM
Aj sad ozbiljno: svaka čast na volji i trudu, ne samo s krpicama u rukama već i s kompom na mukama. Preferiram pristup: kupim si to i to, tu i tu za tol'ko i tol'ko, napravim ovako i ovako i onda to tako izgleda. Inače, instanca kod održavanja puno važnija no što joj se priznaje. A samo zato što su nam miniji vječito gladniji dijelova neg' sjaja. Drinks or Beer
_________________
U nas je 'ajduka mozak k'o u ćuka;
rječce dvije odjekuju na bini;
čuješ samo: mini, mini...
Back to top
View user's profile Send private message
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Dec 22, 2011 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

može, u proljeće dođite k meni do garaže na čašu crnog vina i poliranje k-notovog minija. iako mislim da njega ne treba polirati, budemo ga samo navoskali. jel se to tako kaže?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gregor.tm
Mini Owner


Joined: 08 Jun 2007
Age: 51

Mini: MK1 traveller 66, mini turbo, ženin mini ;-), Elf, Spity,...
Posts: 998
Location: Maribor SLO

PostPosted: Fri Dec 23, 2011 9:32 am    Post subject: Reply with quote

dali se može doči samo sa jednim minijem ili ponuda važi za više njih.... tojest dali se može dofurat sve svoje minije na poliranje. budem ja dao ne samo za čašu crnog, negu boce crnog, bijelog..... Twisted Evil
_________________
www.miniforum.si
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    mini club zagreb Forum Index -> Styling All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group